CORE - VÝVOJOVÁ KINEZIOLOGIE

Core

 Core    CORE  Core    

Vývojová kineziologie 
Neexistuje pro nás nic přirozenějšího a fyziologičtějšího, než to s čím se narodíme.
Stačí jen chápat a rozumět proč, co a jak…
Z takového pohybu pak vytěží každý člověk maximum. 

Úplně každý!
Core


Pomalé cvičení zaměřující se na zpevnění středu těla (CORE), ale i na zpevnění dalších svalových partií tedy CELÉHO TĚLA.
Cvičení CORE je pro každou věkovou kategorii a doplňujeme ho Overballem, Bosu, Gymballem, Therabandem , činkami a tím se stává zábavnější, pestřejší a i náročnější (přidání labilní plochy).
Core cvičení je vhodné i pro klienty s bolestmi zad, kyčlí, kolen, ale i pro těhotné a po porodu
(diastáza – rozestup stěny břišní, zavinování dělohy, inkontinence).
Důležitou součásti cvičení je ZP – základní poloha, která už ona sama výborně provedena zapojuje celé tělo.ZAJÍMAVÝ ČLÁNEK - VÁCLAC RÁZL

Tak předně vývojová kineziologie není žádná metoda, ale zmapování přirozené lidské motoriky. Člověk jí nevymyslel, ale získal od přírody. Jen nechat tělo si vzpomenout, jak se pohybovalo na začátku, nezatížené žádnými vlivy.

Samozřejmě, že lidská motorika a lidská fyziologie je vhodná pro každého. Nebo bychom snad měli cvičit podle motoriky klokana či nosorožce?

Problémy s držením těla máme právě proto, že se od specifických hybných vzorců lidské motoriky oddalujeme. A čím víc se k ní zase navrátíme, tím účinněji nám to v odstraňování nevhodného držení těla pomáhá.

Pokud u někoho začne vítězit vadné držení těla, tak je na trenérovi, aby se tak nedělo.Vývojová kineziologie je základem pro světově uznávanou Vojtovu metodu, která právě slouží pro odstranění, nebo výrazné zmírnění následků vadného držení těla. Pokud respektujeme základní principy specifické lidské motoriky, dojde k aktivaci ideálních svalových souher a zapojení správných svalových řetězců. Všichni, s výjimkou těch, kteří přišli na svět s poškozeným řízením centrální nervové soustavy, se rodíme se schopností svalových synergií.

Ty vedou člověka k napřímení a pohybu vpřed. Páteř se začíná napřimovat, takže vývojová kineziologie je vhodná pro kyfotiky. Vzpřimuje se pánev, takže i hyperlordotici můžou zajásat. Kdo má problémy s rameny, kyčlemi, s krční páteří, pro toho je způsob trénování na principu vývojové kineziologie velmi přínosný.

Podmínkou ale je, aby pravidla lidské hybnosti chápal především ten, kdo ji vyučuje!

Vývojová kineziologie není jen cvičení ve vývojových řadách, ale veškeré naše fungování, každý náš pohyb. Jak sedíme, stojíme, nebo chodíme, jakým způsobem manipulujeme s různými předměty.

Na druhou stranu… pokud netušíme, jaké svalové souhry se mají zapojit v určité pozici, kde se máme opřít a proč, tak pouze ležíme na zádech s nohama nahoře a v žádném případě se nejedná o cvičení v pozici třetího měsíce. Pokud nechápeme, že hlava je nositelkou smyslových orgánů, a že se tedy musí volně hýbat do všech směrů, tedy i do velkého záklonu, tak pouze poleháváme na břiše, ale rozhodně se nepohybujeme v pozici „symetrická opora o lokty“. Ano, záklon bez důvodu přetěžuje spojení lebky s atlasem, ale myšlenka a idea k pohybu je základem vývojové kineziologie. Bez ní jen těžko dojde k napřímení páteře.   Core   Core  Core      Core   Core  Core Core
 

 ZDROJ: http://www.3dfa.cz/2015/08/18/vyvojova-kineziologie-ve-fitness-opravdu-je-i-pro-vas/


LEKTORKY (LEKTOR):
Mgr. Gabriela Procházková – Body WorkNovinky u mě 2022- Gábina a její záda

Problémy se zády - sedací nerv, krční páteř, bolesti beder (to jsou mé noční můry) -----bolest,nevyspání, motání hlavy.....léky......to je jen krátkozraké.
Nyní studuji, učím se a hlavně cvičím pravidelně každý den a funguje to. SM SYSTÉM--------určítě ano.
Cvičím cca 3 serie denně po 10 minutách.......a fakt to pomáhá.
Je nutná kontrola a správné provedení.Super je zrcadlo a šikovné oko a ruka další osoby.
Ráda se učím a zdokonaluji, třeba to pomůže i Vám.
Nejsem fyzioterapeut, jsem ženská, kterou už nebolí záda......a snažím se pomáhat nejen sobě.
Nemám cetifikát SM systém.
Bolest zad nepřejde jen tak.
Gábina 

Zde vkládám odkaz.
SM systém - začátečníci 1 - YouTube
                                                
Cvičení CORE využívám v každé hodiny – Míče, Stepy, Body Work, Liss
Lenka Zemanová – Pilates -  overball, Pilates ring