PILATES

Pilates

Pilates  PILATES      

Joseph Hubertus Pilates se narodil roku 1880 v Německu.
Jako malý chlapec trpěl chronickým astmatem, rachitidou a dalšími chorobami.
 Právě tyto nemoci byly tím, co ho hnalo k tomu, aby pracoval na svém těle a kondici. Nechtěl být těmito nemocemi poražen. Proto se věnoval gymnastice, šermu, boxu, plavání, potápění a lyžování. Výsledkem bylo, že Pilates měl už ve 14 letech vypracované tělo. On ale dále poznával nové sporty jako je jóga a thán-či, které zároveň studoval. Obdivoval především koncentraci při cvičení a úlohu dechu, která byla velmi důležitá. Díky všem informacím, které postupně získával, vymýšlel nové cviky a pohyby, které byly založené především na důsledné kontrole těla.

Později v roce 1912 se přestěhoval do Anglie. Ze začátku si tady vydělával díky různým činnostem – byl boxerem, vystupoval v cirkuse a také učil detektivy sebeobraně. Za 1. světové války byl převelen do vojenského tábora v Lancasteru a poté i na ostrov Man. Tady pracoval jako ošetřovatel a učil ostatní lékaře tělesné zdatnosti. Do podvědomí lidí se dostal především díky tomu, že žádný z jeho pacientů neumřel na chřipkovou epidemii, které v té době zabila tisíce lidí.

Po válce se krátce vrátil do Německa, ale již v roce 1925 se přesunul do Ameriky, konkrétně do New Yorku. Při plavbě na lodi navíc potkal svou budoucí manželku Claru. S ní pak později v New Yorku založil studio, ve kterém vyučovali právě jeho metodu, které říkal Contrology. Tato metoda se zaměřovala na ovládání svalů myslí. Cviky byly orientované na posturální svaly, které pomáhají držet tělo vyvážené a také poskytují podporu páteři.

Joseph Hubertus Pilates zemřel v New Yorku v roce 1967 ve věku 83 let.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Joseph_Pilates    PILATES  Pilates

http://krasna.nova.cz/clanek/fitness/pilates-sport-pro-lepsi-zivot.htmlNa jakém principu je cvičení Pilates založeno?
Cvičení Pilates je založeno na znalostech z oborů jógy, rehabilitace a gymnastiky.
Stojí na osmi principech, které sestavil zakladatel Joseph Hubertus Pilates.

 1. Koncentrace – soustředění na pohyb
2. Dýchání – správné dýchání patří k nejtěžším principům Pilates
3. Centrum těla – střed neboli CORE
4. Kontrola – vnitřní vnímání pohybu a kontrola správného provedení
5. Preciznost – minimalizování chyb
6. Plynulost – provedení bez přerušování
7. Izolace
8. RutinaLEKTORKY PILATES:
Lenka Zemanová - ČT - 18:00